Co nového v pletařině: inverzní pletení

Shima Seiki již delší dobu objíždí veletrhy a výstavy s novou lahůdkou: pletacím strojem SVR 123 SP 14G. Je to velmi oblíbený model se širokým využitím pro sportovní oděvy, funkční prádlo, pletené boty, technické textilie i pro módní kousky v jemném dělení. Stroj je vybaven sinkry a má přítlačná lůžka (loop pressers), takže umí do pleteniny „vkládat útek“ a přitom tvarovat tvary dosud netvarovatelné.

Třeba italský výrobce pletáže Falconeri si na stroji upletl výplně do židlí pro tři svoje pobočky, vypadají zajímavě:
 
židle Falconeri

Ale to není všechno: minulý týden Shima Seiki Italia uspořádala předváděčku tohoto stroje  inovovaného o nové  zařízení „I-plating“ čili „inteligentní krytí“. Japonský výrobce totiž posunul vývoj zase dál: využil toho, že stroj má loop presser  a zdokonalil tzv. krytí (pletení jinou přízí vepředu a jinou vzadu) na maximum – díky loop presserům lze pro krytí ovládat každou jehlu jednotlivě. Co to znamená? Stroj dokáže plést dokonale inverzně. Uplete – pozor: v jednolícu! - jemně vykreslený dvoubarevný obrázek, který jsme dosud uměli spolehlivě uplést jen v žakárové nebo intarziové vazbě.
 
 upletená Marylin    upletené džíny

Tým Shima Seiki Italia nás pozval na výstavu op-art – předvedli, co se jim na stroji povedlo uplést - iluzorní optické umění, a vypadá to fakt dobře.
 
Op-art jako inverzní pletenina 1  Op-art jako inverzní pletenina 2  Op-art jako inverzní pletenina 3

Op-art jako inverzní pletenina 4  Op-art jako inverzní pletenina 5  Op-art jako inverzní pletenina 6

Není to o tom, že by v Shima Seiki fungovali bůhvíjací výtvarní umělci: prostě si stáhli z internetu pár fotek op-artu, oskenovali je a převedli je do pletacího programu o dvou barvách.
 
Op-art jako inverzní pletenina 7  Op-art jako inverzní pletenina 8

Přijďte si pletené vzorky „osahat“ k nám do Mirošovic. Uvidíte, taky ucítíte, že jsou lehké jako pírko.  Žádná těžká proplétaná žakárová vazba. Žádné intarziové vodiče se složitým křížením. A prozradíme vám pletací časy, jsou překvapivě krátké.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Helena Fišerová