SHIMA SEIKI slaví pětapadesátiny

Uběhlo 55 let od založení Shima Seiki, japonského výrobce plochých pletacích strojů. V roce 1962 mladý inženýr-konstruktér pan Masahiro Shima otevřel malou firmu a do dvou let sestrojil automat na výrobu bezešvých rukavic. Dnes je Shima Seiki světovou jedničkou ve svém oboru, továrna má 1400 zaměstnanců a vyrábí 70 strojů denně, které se expedují do všech částí světa.

O historii firmy si můžete online „zalistovat“  v prospektu zde:
http://www.shimaseiki.com/company/profile/pdf/company_e2017.pdf

Výročí je to tedy vskutku úctyhodné. Koncem listopadu se v japonské Wakajamě, v aréně Blue Whale,  konala velkolepá oslava pro 1500 pozvaných hostů z celého světa. Při ní osmdesátiletý pan Shima–zakladatel předal symbolicky vedení firmy svému synovi. Od letoška tedy přebírá pomyslné otěže nový prezident firmy pan Mitsuhiro Shima, junior.

Součástí oslavy byla módní přehlídka, kde se prolínaly v pohybu živé manekýnky a dokonalé animované 3D modely, vytvořené na vzorovacím počítači Apex (módní přehlídku si můžete prohlédnout online – odkaz zde:
 http://www.shimaseiki.com/55th/en/video.html )

V okolních prostorách arény bylo vystaveno na 500 dokonale vypracovaných pletených vzorků všeho druhu. Probíhaly dechberoucí prezentace nových funkcí vzorovacích počítačů a předváděčky strojů v provozu.  Fotky vystavených vzorků najdete na
http://www.shimaseiki.com/55th/en/ - latest knit samples

Dva lední medvědi – vypadali jako živí! – posloužili jako pozadí při pořizování společných fotografií.

Shima junior

A proč zrovna lední medvědi? Shima Seiki tak symbolicky deklaruje svůj zodpovědný přístup k životnímu prostředí a k udržitelnému rozvoji. Díky desítkám patentů, které Shima Seiki postupně prosazovala  do výroby, se v průběhu let upustilo od klasické metody pletení, kdy se jednotlivé díly vystřihovaly a sešívaly, a dospělo se k bezodpadové výrobě tvarovaných dílů a posléze celých bezešvých 3D pletenin.  

Nový pan prezident přebírá firmu ve výborné kondici. Vlajkovou lodí společnosti jsou čtyřlůžkové stroje řady Mach2XS, bezkonkurenční světová technologie pro výrobu 3D pletenin. Hybridní stroje s vkládáním útku umožňují dříve nemyslitelné kombinace pletenin a tkanin. Vzorovací počítač Apex přerostl svými funkcemi v multimodulární systém, který provází pletaře všemi fázemi výroby – od plánování, návrhářství, grafické tvorby katalogů, pletení, až po expedici a online prodej.

Nezbývá než popřát Shima Seiki a jejím zákazníkům – všem našim pletařům, textilákům, budoucím pletařům, návrhářům a módním tvůrcům -  mnoho dalších společných spokojených a úspěšných let.

Šťastný nový rok 2018.

Helena Fišerová
KNIT-TEX CS s.r.o.