V polovině března 2025 proběhly poslední přehlídky pařížského fashion weeku, které dovršily světový měsíc módy od New Yorku, přes Miláno a Londýn, s novou zastávkou v Berlíně, až po město módy a světel. My jsme přehlídky bedlivě sledovali a přinášíme Vám zevrubnou analýzu všeho, co luxusní značky předvedly v oblasti pletení.
Pro lepší porozumění trendům je důležité zasadit si dění v módě do širšího kontextu, přeci jen oblečení může vyjadřovat stav společnosti a mysli, stejně tak, jako jeho utilitární funkce musí reflektovat aktuální potřeby klientů. V porovnání s minulostí nyní oděvy značně méně reflektují realitu, respektive reflektují navíc i realitu digitální/virtuální. Vedle života v realitě vytváříme obraz sebe v prostoru sociálních médií a her. Proto dnes nemůžeme jednoduše určit jeden vůdčí trend. Dříve jsme byli zvyklí vidět trendy, poté tendence, tedy mikrotrendy pro jednu až dvě kolekce a nyní mluvíme o vibes, tedy o náladách, které slouží k vyjádření svého postoje, skrze módu, zájmy, způsob trávení volného času. Velkou součástí jsou gastronomie, bary, cestování kosmetika a párty, druhou stranou mince je také nekončený marketing a propagace vlastního života a sebe sama.
Jako teoretický rámec si půjčím trendové rozdělení od nekonečně inspirativní české trendspotterky Pavlíny Louženské. Ta ve svých newsletterech a na Substacku zmiňuje dva dichotomické směry trendů a to beznaděj a naději. Beznaděj z vývoje světa a nejistoty ohledně světového řádu, politiky, ale i klimatu a konfliktů. Naději naopak ve vůli žít naplno svůj život, oponovat zlu a dělat co nejlepší kroky bez ohledu na dění kolem.
Vedle těchto dvou hlavních myšlenkových proudů ovlivňuje módu nejvíce aktuální finanční krize v luxusním segmentu, která brzdí růst prakticky všem finančním skupinám investujícím do luxusní módy s výjimkou Prada Group, která hlásí neustálý růst, který vede značka MiuMiu. Ta se díky Gen-Z estetice dokázala dostat do nákupních košíků i té nejmladší ekonomicky aktivní generaci. Trh luxusního zboží se ochlazuje, po letech nevídaného růstu způsobeného především růstem cen se tento stupňující trend prakticky zastavil. Především čínský trh hlásí saturaci. Příliš rychlý růst způsobil, že výrobní řetězec nestihl s cenami zvedat i kvalitu a zákazníkům přinesl menší pocit exkluzivity i nedůvěru v opravdový řemeslný přístup k tvorbě. Proto trendem posledních kolekcí byly komornější přehlídky, vracející pocit exkluzivity a budování komunity.
Nyní, kdy známe jaké jsou nálady na trhu i ve společnosti se můžeme podívat to, jaké trendy, nebo tedy vibes, uvidíme v sezoně pro podzim/zimu 2025/26.
Pryč je quiet luxury, na scéně jsou opulentní široká ramena, úzké pasy, dlouhé kabáty a celkově výrazná estetika. Přestože by se mohlo zdát, že takové kolekce budou působit chaoticky a lacině, tak byla většina kolekcí čistá a jasná. Maximalismus nemusí znamenat nevkus. Zásadní roli bude hrát office look, jako by módní tvůrci vyslyšeli prosby CEO’s a připravili šatníky pro plný návrat do kanceláří. Po Gorpcore přichází Corpcore, tedy korporátní look. Ten se v pleteninách projevil jak ve velkých ramenou, tak i v klasickém kancelářském svetříku, v jemném dělění 14-12-10 GG a ve střihu na tělo. Dost bylo vytahaných svetrů, teď ty mini i maxi mají jasnou strukturu, vše je na svém místě a dokonale promyšleno.
Office look (Brandon Maxwell, Calvin Klein Collection, Stella McCartney, Bally)
Jak je to s onou dichotomií? Beznaděj se v kolekcích promítla jako velmi prosté a zjednodušené tvary i barvy, značky sahaly po klasických barvách, jako šedá, černá, červená. Tvary pletenin byly velmi konzervativní, jako by chyběla fantazie, či chuť experimentovat. V těžkých časech saháme po známém a bezpečeném. Všude byly roláky, svetry, kardigany – přesně takové, jaké si při čtení těchto slov představíte, úplně jednoduché. Pleteniny nikdy nehrály v kolekcích prim, jejich technická komplikovanost a malý počet designérů, kteří dobře rozumí technologiím, přízím a stylu z nich dělá stále poměrně málo rozvinutý obor módní tvorby. Letos prakticky chyběly grafické motivy, žakary, ale i složitější struktury. Značky, o kterých mluvím v této souvislosti se držely hladkých úpletů, případně žebrovaných struktur. V tomto trendu jsme také viděli mnoho goth referencí.
Černo-černá (Tom Ford, Sacai, Balenciaga, Balmain, Antionio Marras, Jil Sander, MaxMara, Dior)
Naštěstí v některých kolekcích zavládla i naděje, třeba že ne nutně v celé kolekci. Velkou část kolekcí protnul akcent živé červené, která onu naději může dobře signalizovat. Tato červená je aktivní, akční, bojovná, ne líná a klidná, jako pastelové barvy, které jsme viděli více v minulých kolekcích a letos na molech skoro nešly nalézt. Kdo se nebál použít červenou, ten se nebál struktur a experimentu. Ano, vyjímky by se našly, například Chanel, ale je těžké u této značky mluvit o trendech, když jsou pastelové barvy jedním z hlavních kódů značky, ale aby výjimka potvrdila pravidlo i Chanel zařadil do kolekce plnou červenou, v odstínu jemně do korálové. V tomto trendu jsme viděli mnoho midi šatů, které ukazují na chuť hezky se oblékat, bez nutnosti cokoliv přehánět.
Živá červená (NO. 21, Bally, Sportmax, Courrèges, MSGM, Valentino, CHANEL, Louis Vuitton)
Vedle trendů a jejich přesahů do společnosti se pojďme podívat na přehlídky i čistě formálně: na struktury, materiály, barvy a střihy. Rozhodně nevynecháme ani výrazné solitéry, které ne vždy zapadají do našeho rozdělení trendů, ale buďto pleteninám věnovali nemalé místo v kolekci, nebo jejich pleteniny zaujaly pozornost inovací a nápaditostí.
Struktury – letos se pro zimní kolekce upustilo od hrubých pletenin s velkými oky a efekty pletení na jehlicích. Jako každou zimu i letos jsme viděli mnoho hrubších pletenin, nicméně nešlo o žádné extrémy Skoro zmizel efekt ručního pletení, stejně jako zmizely úpravy jako stonewash a různé díry a trhliny. Ze struktur jsme mohli vidět prakticky všude pravidelné žebrování 1×1 a 2×2. Občas se objevily klasické copánky, ale letos nebyla nálada na svetry příliš evokující domácí práce. Z úprav jsme mohli vidět počesávání pro dodání efektu kožešiny, případně přímo napodobeniny kožešiny (Dior, McQueen, Gabriela Hearst, Isabel Marant, Burberry, McQueen). Kožešiny se celkově vrátily do módy ve velkém, proto můžeme očekávat, že pleteniny budou efekty kožešiny napodobovat stále více a více. Jemný chlup v podobě žinylky také ohlásil návrat u značek jako: Marni, Dries Van Noten, Stella McCartney, Lacoste.
Umělé kožešiny (Burbery, McQueen, Dior, Gabriela Hearst)
Žinylka (Stella McCartney, Marni, Dries Van Noten, Giorgio Armani)
Barvy – konzervativní, tak by se dala nazval letošní barevná paleta. Jako by si všichni vybírali ze stock service barev, tedy černé, šedé, červené. Časté byly monochromatické looky, velmi často černo-černé. Vedle signální červené jsme viděli hodně tmavší bordó červené a hnědé od čokoládové až po cihlovou. Šedá se objevovala jak v plné barvě, tak s efekty mouliné a s nopky.
Mezi inspirativní akcenty barev, které nás zaujaly patří: Prada žlutá, Fendi oranžová, Chanel pistáciová (že by odkaz na trendující dubajskou čokoládu…?), Michael Kors Collection lila, Akris elektrická modř, Rabanne světle žlutá, Calvin Klein Collection šeříková, Alaïa tyrkysová
Z analýzy 557 looků, které obsahovaly alespoň jeden pletený kus nám vyšlo toto pořadí barev:
šedá 128x (ve všech variantách od světlé až po tmavou, melanže, mlouliné, melíry atd…)
černá 51x (klasika)
červená 50x (ona výrazná a živá červená)
hnědá 45x (tmavé odstíny, dominoval odstín cihlové)
bílá a krémová 41x
béžová 39x (klasická camel stále vede)
zelená 22x (tmavé tóny, khaki, vyjímečně světle zelená, jako pistáciová zmrzlina)
žlutá 23x (akcenty, použitá v lomených barvách)
bordó 21x (královna lomených barev, v letošních kolekcích nejvíc zaujala)
Mohlo by to vypadat nějak takto:

Méně často, přesto výrazně se objevily tyto barvy: khaki, modrá, tmavomodrá, světle modrá, fialová, oranžová, cihlová, pistáciová. Akcenty může naznačit tato grafika:

Pokud Vás zajímá celková analýza barev všech kolekcí, doporučuji data driven portál Tagwalk, který analyzuje komplexně všechny trendy a přehlídky včetně sběru dat uživatelských reakcí. S ním se v analýze barev skoro shodujeme, ovšem rozdíl je v tom, že my analyzovali pouze pleteniny.
Siluety – výraznou siluetou byla široká ramena, nebo naopak jednoduché svetry s roláky ke krku. Celkově oversize velikosti nahradily siluety true-to-size. U mnoha značek jsme si mohli všimnou opaku oversize ramen, tedy ramen, která jsou užší, než hrot ramene a rukáv tak sedí dokulata kolem ramene. Takové uvedli: Clavin Klein Collection, MiuMiu, Hermès, Balenciaga, Ferragamo. Naopak velká ramena letos vládnou u: Stella McCartney, Alaïa, Louis Vuitton, Acne Studios, Versace. Vidíte, opět dichotomie tvarů, kdy proti sobě stojí dva protichůdné trendy v jedné sezoně.
Velká ramena (MM6, Versace, Stella McCartney, Acne Studios)
Kosočtverce – typický motiv v pleteninách, kosočtverce, které do módy před pár sezonami vrátila Miu Miu a od té doby jsme je viděli všude, samozřejmě i v Bershce, Zaře a dalších fast fashion obchodech. Původní Miu Miu styl napodoboval klasický kancelářský svetřík s šedivými kosočtverci. V sezoně podzim/zima 2025/26 jsou kosočtverce také přítomné, jenže v podobě struktur a textur spíše než v klasické intarzii, například u značek: Dsquared2, Lanvin, Coach. Opět se objevovaly fair isle motivy, ale u nich nejde o trend, ale o klasický vzor, který nikdy nevyjde z módy.
Kosočtverce (Lanvin, Dsquared2, Coach, Proenza Schouler)
Co se týče businessu, u nákupčích bylo jasné, že jsou aktuálně opatrní a jejich optimismus je velmi střídmý. Ten jim dodaly první přehlídky nově jmenovaných kreativních ředitelů módních domů, které i odborná kritika přijala velmi pozitivně. Budgety nákupčích zůstaly spíše na stejné úrovni, případně malinko rostly a to u značek, které představily kolekci s velmi zajímavým potenciálem pro budoucí rozvoj. Mezi vítěze u nákupčích mezi kolekcemi z Paříže patří: Alaïa, Tom Ford, Givenchy, Saint Laurent, Chloé, Miu Miu, Dries Van Noten, Loewe, Schiaparelli a Valentino.
Vítězové mezi nákupčími (Alaïa, Schiaparelli, Dries Van Noten, Valentino)
Historické módní domy Louis Vuitton a Hermès se pustily do kombinace kůže a pletenin. Přestože nejde o nic nového, tak v jejich podání lze jasně usoudit, že jde o snahu ukázat mistrovství svých dílen a dodavatelů, kteří si dokáží poradit i s takovou zapeklitostí, jak je právě kombinace elastické pleteniny a pevné kůže. Vuitton doplnil pleteniny kapsami a etiketami z kůže, zatím co Hermès tenké proužky kůže všil mezi jednotlivá žebra úpletů. U Alaïa dokonce upletli z kožených trubiček celé topy.
Kůže a pleteniny (Louis Vuitton, Hermès, Hermès, Alaïa)
Louis Vuitton se tentokrát v pleteninách pustil do pletených bot. Zřejmě polyamidový úplet použili, jako svršek i krytí podpatků. Lýtkovou část bot shrnuli a pod ně dali ještě podkolenky. Červenou (!) pleteninou také potáhli podpatek a platformu dalšího páru bot. Vedle obuvi v kolekci zaujal i svetry s vysokým límcem a rameny s kontrastním černo-bílým vzorem (na přehlídce i ve variantě černo-červené) a přehlídku uzavřela Mica Argañaraz v pleteném overalu s pleteným pláštěm.
Prada, značka, která vlastní vlastní pletárnu a vývojové centrum v Perugii, kde vedle sebe pletou stroj Stoll a Shima Seiki prakticky každou kolekci doplňuje inovativní pletáží. Tentokrát využila středně hrubý úplet, se kterým pracovala, jako s tkaninou. Vznikly tak modely odkazující na 50. a 60. léta svou konstrukcí, siluetou i detaily velkých knoflíků, ale při bližším pohledu místo tkaniny bylo vše z pleteniny. Pletenina se u Prady objevila i na botách a také vtipně jako šperk, kdy samostatný žebrovaný límec s řetízkem fungoval jako náhrdelník. Stejný princip, ale naopak pak uplatnily svetry s přívěsky, které pleteninu zdobily.
Fendi oslavil 100 let značky a řemesla. Tento Italský dům přišel s velmi výraznými čepicemi v hrubém dělění v kontrastních barvách a stylistickým grifem v podobě stylové síťky spojující streetwear s odkazem k historii. U Fendi bych dále vypíchnul nádherný gradientový svetr a celou plejádu svetrů s bohatými výšivkami.
Miu Miu, mladší sestra značky Prada, která cílí na mladší generace se letos předvedla s mnoha a mnoha svetříky a kardigany z lurexu. Přinesla tak do kolekce hravost a vtip.
A co si tedy odnést? Vrací se hezké oblékání, streetstyle skoro skončil, kancelář a město vládnou. Výrobci se mohou zaměřit na prémiové basic kousky, které se hodí od kanceláře, divadla i na večeři v Michelinské restauraci. Důležité bude kvalita zpracování a materiálu, nikdo už se nebude chtít cítit nepohodlně v krásném svetříku, kde 70% materiálu tvoří akry, naopak si klienti rádi dopřejí a připlatí za kašmír a hedvábí. Konec konců, jak by se jinak mohly prodávat výrobky z viguñi za tolik peněz online, kdyby se v nich zákazníci necítili pohodlně a jedinečně. Díky čím dál přesnější analýze dat se bude brzy zdát, že bude stačit dobře poslouchat předpovědi WGSN a navštěvovat veletrhy, aby se Vaše značka prosadila. Ovšem nic není jak se zdá, překvapení stále vede, magie a zážitky jsou nedílnou součástí módy, stejně jako smysl pro humor a vtip. I nadále budou zákazníci oceňovat krásu a vkus. Trendy pro Vás budeme i nadále sledovat, jen proto, abychom věděli, kdy a jak úmyslně sáhnout vedle pro nadsázku a veselou hru…
Silikonový svetr (Diesel), kabát ze zatavené pleteniny z termoplastického polyuretanu (Issey Miyake), hra s tvary pleteniny (Duran Lantink), 😀 (Moschino).
autor textu: Mikuláš Brukner
zdroj foto: Vogue.com, zdroj grafik: OpenAI ChatGPT